2024-07-25

Atokios stotys

Kultūros ir meno svetainė

Kauną garsinantiems kūrėjams – Kultūros premijos

Kauno miesto savivaldybės įsteigtos Kultūros premijos šiemet atiteks penkiems kūrėjams – Kauno valstybinio muzikinio teatro solistui Martynui Beinariui, poetui Edmundui Janušaičiui, kompozitorei Giedrei Pauliukevičiūtei, menininkei Julijai Pociūtei ir aktoriui Dainiui Svobonui.

Kultūros apdovanojimai skiriami už reikšmingą ir ilgametę veiklą dailės, literatūros, fotografijos, muzikos ar kitose kultūrinėse srityse. Taip pat už miesto vardo garsinimą respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose, solidžius pasiekimus kultūrinėje veikloje bei novatoriškų idėjų įgyvendinimą Kaune, praėjusių metų debiutus.

„Aštuonioliktus metus iš eilės tęsiame prasmingą tradiciją – įvertinti bei padėkoti kūrėjams, savo darbais skleidžiantiems žinią ne tik apie savo talentą, bet ir apie Kauną, Lietuvą. Jų atsidavimas ir pasiekimai – priežastis didžiuotis, semtis įkvėpimo bei stengtis, kad menininkai toliau turėtų tinkamas sąlygas tobulėti“, – teigia Kauno vicemeras Mantas Jurgutis.

Miesto tarybos sprendimu šiemet Kultūros premija skiriama Kauno valstybinio muzikinio teatro jaunosios kartos solistui Martynui Beinariui. Per 2023 metus kūrėjas išsiskyrė aktyvia ir įvairiapuse veikla spektakliuose, koncertinėse programose. Vienas įsimintiniausių pasirodymų – per Muzikinio teatro gastroles Vengrijoje –operetėje „Silva“.

Jis prikaustė auditorijos dėmesį įsikūnijęs į didžiojo genijaus Volfgango Mocarto personažą populiariausiame šio sezono spektaklyje – M. Kunze ir S. Levay miuzikle „Mozart!“. Teatro lankytojai M. Beinarį puikiai prisimena ir iš Romo Kalantos vaidmens kompozitoriaus K. Mašanausko roko operoje „1972“.

Poetas ir prozininkas Edmundas Janušaitis bus apdovanotas už ilgametį ir reikšmingą indėlį rašytojų ir kitų organizacijų veikloje. Aktyvios kūrybos metai jam jubiliejiniai – 70-ieji. Gausiame pasiekimų sąraše – 19 poezijos rinkinių, 6 romanai, 6 kompaktinės plokštelės. Per praėjusius kelerius metus autorius parašė ir išleido eilėraščių knygas „Vėjų gaudyklė“, „Žaliakalnio ložė“, romanus – „Su manimi ir be manęs“, „Čia esu aš“.

Kompozitorei Giedrei Pauliukevičiūtei premija įteikiama už beveik tris dešimtmečius trunkančią kūrybinę bei pedagoginę muzikinę veiklą. Muzikė nevengia eksperimentuoti, jos kompozicijos skamba įvairiuose Lietuvos regioniniuose festivaliuose, taip pat ir tarptautiniuose renginiuose tiek mūsų šalyje, tiek užsienyje.

Menininkė Julija Pociūtė žinoma dėl mišrios medijos instaliacijų, paremtų videomeno, skulptūrų, dizaino elementų ir fotografijos sąveika. Praėjusiais metais kūrėja dalyvavo tarptautinėje meno mugėje „Art Vilnius“, aktyviai įsitraukė į Dailininkų sąjungos veiklą, atstovavo Kaunui užsienio projektuose.

J. Pociūtė pristačiusi ne vieną asmeninę parodą. Jos darbai eksponuoti ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje, Islandijoje, Vokietijoje, Danijoje, Suomijoje, Latvijoje bei Kinijoje.

Dar vienas Kultūros premijos laureatas – teatro ir kino aktorius Dainius Svobonas, sukūręs per keturiasdešimt įsimintinų vaidmenų. Šis menininkas – viena ryškiausių šalies teatro figūrų, matoma aukštos meninės vertės kūrybiniuose projektuose. Jo karjera teatro scenoje ir kine skaičiuoja jau ketvirtą dešimtmetį.

Dauguma aktoriaus darbų apdovanoti aukščiausiais teatro apdovanojimais – „Fortūna“, „Auksiniu scenos kryžiumi“, „Auksine teatro rūtos šakele“. Prieš kelerius metus jam suteiktas ordinas „Už nuopelnus Lietuvai“.

Laureatai bus apdovanoti Liepos 6-ąją, Valstybės ir Tautinės giesmės dieną, per Tarptautinį muzikos festivalį „Operetė Kauno pilyje“.

Miesto vardą garsinantiems kultūros ir meno profesionalams skiriamos premijos siekia po 3 tūkst. eurų.