2024-07-25

Atokios stotys

Kultūros ir meno svetainė

Poetinės slinktys Utenos krašte

Vasarą pasaulis kvėpuoja lėčiau, gyvenimo ritmas pakinta, tačiau kūrybinis vyksmas nesustoja. Rugpjūčio 24 d. Utenoje ir Utenos rajone lankysis leidyklos „Slinktys“ poetai ir susitikimų su skaitančiųjų bendruomene metu pristatys išleistas knygas.

Septynerius metus po Lietuvą slenkančiai ir kultūrinius kontinentus išjudinančiai, literatūrines bangas įsiūbuojančiai organizacijai svarbu, kad kultūra gyvuotų ne tik sostinėje ir didžiuosiuose miestuose, tad kelionės po regionus vyksta nuosekliai ir reguliariai.
Į išvyką po Utenos kraštą su „Slinktimis“ keliauja Valdas Daškevičius, Gvidas Latakas, Alvydas Valenta, Juozas Žitkauskas ir Rasa Milerytė.

Valdas Daškevičius – poetas, redaktorius, žurnalistas, penkių poezijos knygų autorius, poezija publikuota įvairiose antologijose, versta į anglų, lenkų, serbų, vengrų, vietnamiečių kalbas. V. Daškevičius – trumpo, disciplinuoto eilėraščio meistras, kūryboje ištikimas dvasinei stiprybei, vertybėms, žemės ir žmogaus ryšiui. 2021 m. „Slinktys“ išleido poeto kūrybos rinktinę „Visas likęs laikas“. Skaitytojas šiame rinkinyje atras puikiai struktūruotą turinį, per eilių teikiamą formų įvairovę atspindintį svarbiausius V. Daškevičiaus kūrybos etapus, įskaitant dabartį.
Gvidas Latakas – poetas, dailininkas, juvelyras, medalininkas. Kilęs iš Žemaitijos, daugelį metų gyvenantis ir kuriantis Kaune. Neseniai „Slinktys“ išleido naują jo eilėraščių knygą „Salos“.

Gvido Latako kūryba išsiskiria subtiliu žaismingumu, netikėtomis eilėraščių pabaigomis ir vis sušmėžuojančia ironija. Eilėraščiai sąmoningai nenudailinami iki lyrikos posmų, nevengiama šiurkštesnių, bendrinėje kalboje nevartojamų senoviškų žodžių, taip išplečiant ne tik žodyną, bet ir pasaulėvaizdį. Iš eilėraščio į eilėraštį keliauja mitiniai ir istoriniai veikėjai, vis dažniau – pasakų personažai.

Alvydas Valenta – poetas, prozininkas, dešimties knygų autorius. Naujausioji jo poezijos knyga Prierašai neegzistuojančioms „Iliados“ ir „Odisėjos“ iliustracijoms“ ekspertų komisijos buvo atrinkta į 2021-ųjų Metų knygos rinkimus. A. Valentos eilėraščių dramatiška lyrinio „aš“ būsena atveriama mitologizuoto pasaulio fone. Ryšio su istorija, pasaulio kultūrų ieškojimas – atsvara poeto egzistencijos dramatizmui. Atvertusį A. Valentos knygas skaitytoją vienu metu užklumpa tradicinis ir modernus kalbėjimas apie gyvenimą ir įvairias patirtis.

Juozas Žitkauskas – poetas, leidėjas, „Slinkčių“ vadovas. Kūryboje dažniausiai prabyla gimtąją dzūkų tarme. Praėjusiais metais išleistoje knygoje „Dubeltavos išpažintys. Eilėraščiai lietuviškai ir dzūkiškai“ publikuojami 85 dzūkiški ir lietuviški eilėraščiai. Rinkinyje eilėraščiai tarsi tarpusavyje „kalbasi“ temiškai, problemiškai, ritmiškai ir pan. Kertinės knygos temos: atmintis ir jos refleksijos šiandieniniame gyvenime, tėviškės ir gimtosios kalbos, tarmės išskirtinumas, tolstančio laiko pėdsakai.

Rasa Milerytė – jaunosios kartos poetė, žurnalistė, leidyklos „Slinktys“ knygų redaktorė ir korektorė. Eilėraščiai publikuoti almanachuose „Literatūrinės Vilniaus slinktys“, „Atokios stotys“, „Poezijos pavasaris“ (2022 m.). Uteniškiams geriausiai pažįstama kaip laikraščio „Utenis“ tekstų autorė. Interviu su įvairių sričių menininkais publikuojami interneto svetainėse slinktys.lt, menobangos.lt.

Renginių metu bus galima įsigyti leidyklos „Slinktys“ knygų.

Rugpjūčio 24 d. 14 val. susitikimas vyks Tauragnų bibliotekoje

                           17 val. – Užpalių bibliotekoje

                           20 val. – Utenos kamerinio teatro kieme (po ąžuolu)