Akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ poezijos kategorijos knygų penketukas. Nuotr. Vygaudo Juozaičio
Akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nominantus plačiau pristato ekspertų komisijos nariai. Šį kartą pristatomi kategorijos „Poezijos knygos“ nominantai.
Simono Bernoto eilėraščių knygą „Pasakų parkas“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė poetė, vertėja Ramunė Brundzaitė.
„Pasakų parkas“ – lyg koks poetinis karnavalas, kur šmėkščioja tikros ir pramanytos būtybės, „bespalvių balionėlių apsupty / auksinė kakadu spokso į tuščią barą“, o „Žodis tampa savanoriu praeina apmokymus vyksta į frontą“. S. Bernotas meistriškai žaidžia kalba, jo žaidimai nėra tik smagūs ar savitiksliai, o atveria naujus kalbos klodus ir prasmes. Po lengva ironija, šviesiu humoru žybteli susvetimėjimo, praradimo, įteisintos veidmainystės, apsimetinėjimo motyvai. Poezijoje įamžinta šiuolaikybė, XXI amžius, kur simuliakrai keičia simuliakrus ir neaišku, ar po jais kažkas yra. Šios knygos skaitymas kaip pasivaikščiojimas po Pasakų parką Karoliniškėse, sovietmečio saulėlydy kurtą kaip ramybės oazę, išpuoštą medinėmis mitologinėmis skulptūromis, vėliau virtusį vengtina ir pavojinga vieta. Koks dabar yra Pasakų parkas, prisisunkęs prieštaringų prasmių? Mėgstantis landžioti po įvairias fikcines erdves S. Bernoto eilėraščių žmogus visgi labiau pasitiki tikrove nei gražiais pasakojimais, kaip eilėraštyje, kur perkuriamos žymiosios Henriko Radausko eilutės į „Nebetikiu pasaka / Pasauliu tikiu“.
Simonas Bernotas. Nuotr. Vygaudo Juozaičio
Vytauto Kazielos eilėraščių knygą „Neatsimerk, Viešpatie“ („Kauko laiptai“, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narys rašytojas Vidas Morkūnas.
Vientisa, vienalytė, „bet ne iš fabriko“, o trapi ir jautri kaip pati gyvybė naujoji Vytauto Kazielos poezijos knyga skaitytojo tarsi prašo skaityti ją atsargiai, nes ir parašyta buvo, regis, atsargiai, nesiblaškant, neklaidžiojant poezijos šunkeliais, neutriruojant gyvenimo, nesivaikant specialiųjų efektų… Daug neiginių, tačiau jų suma teigia, kad V. Kaziela, ilgos ir solidžios parašytų bei sudarytų knygų lentynos autorius, ne vienos literatūrinės premijos laureatas, išleido dar vieną puikų poezijos rinkinį. Skaitykite ir įsitikinsite!
Kristinos Tamulevičiūtės eilėraščių knygą „Gyvybė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė rašytoja, vertėja, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Šiuolaikinės literatūros skyriaus doktorantė Akvilina Cicėnaitė.
Pirmojo Kristinos Tamulevičiūtės eilėraščių rinkinio stiprybė – netikėti sąskambiai ir santūrus balsas, patraukiantis brandžiu suvokimu, ką rei(š)kia rašyti. Poetinė tekstų gyvybė – pulsuojanti, laumiškos prigimties – kartu ir gamtiška, ir miestietiška. Knygoje svarbus vandens motyvas, atsikartojantis upės, jūros, pelkės, lietaus, juodo šulinio vandens vaizdiniais. Vanduo – ne tik gyvybės pradas, bet ir kvietimas įsižiūrėti į save, į kintantį neryškų atvaizdą, nerti atminties upe gilyn, nes juk „kūne labiausiai skauda atmintį“ („Dėlės“). Subtilia poetine kalba perteikiamos ir asmeninės moterystės patirtys, nevengiant skaudžių temų, ir susikryžiuojantys skirtingų kartų taškai, giminės istorijos jungtys bei atsikartojimai, laiko nugludinti vaikystės prisiminimai. Rinkinio žiedinė kompozicija – nuo vaikystės į motinystę – sustiprina amžinosios kartotės įspūdį. Ryški motinystės gija – kaip įgalinančios kurti, permąstyti protėvių ir savąją istoriją. Asmeninė istorija čia universalizuojama, praeitis ir dabartis raibuliuoja žvilgančiame gyvybės vandens paviršiuje.
Kristina Tamulevičiūtė. Nuotr. Vygaudo Juozaičio
Tomo Venclovos knygą „Už Onos ir Bernardinų: 2016–2023 metų eilėraščiai“ („Apostrofa“, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narys rašytojas, literatūrologas Saulius Vasiliauskas (komisijos pirmininkas).
Pastaruoju dešimtmečiu šiuolaikinėje lietuvių poezijoje gerokai paplito išpažintinis, (auto)terapinis, į asmenines patirtis visų pirma atsigręžiantis kalbėjimo būdas. Tokiame kontekste į klasikinę formą orientuota, „išcentrinė“ pripažinto poeto Tomo Venclovos poetika užima unikalią poziciją.
Naujausia T. Venclovos knyga apima grįžus gyventi į Vilnių parašytus eilėraščius (2016–2023 m.). Skaitydamas ją darsyk įsitikini puikiu šio „gyvojo klasiko“ poetinės technikos, amato išmanymu ir jautriu kalbos jausmu. Šalia jo kūrybai būdingų mitinių, antikinių, kultūrinių motyvų, čia – o tai, mano manymu, unikalusis šio rinkinio dėmuo – atsiskleidžia ir santykis su šiuolaikybe, su dabartiniu Vilniumi ir įvykiais pasaulyje. Intymiai, net jei ir apsisiautus santūrumą konotuojančiu klasikinės formos rūbu, eilėraščiuose liečiamos senatvės, ataskaitos sau ir kitiems, pabaigos jausmo motyvai („Pasaulio nedaug, pareigų jam beveik nebelieka“, p. 68).
Rinkinyje aktualizuojama ir karo Ukrainoje tema – skaitant šiuos eilėraščius ima atrodyti, kad tik tokio rango poetas gali viename tekste sutalpinti – ir taip, kad atrodytų natūralu, nemanieringa – senąsias ir naująsias realijas, tarkim, kelis šimtus metų prieš mūsų erą vykusį Termopilų mūšį ir šiuolaikiniame kare vis labiau pasitelkiamus dronus.
Tado Zaronskio eilėraščių knygą „Spalvinimo knygelė draugams“ („Bazilisko ambasada“, 2023) pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė poetė, vertėja Ramunė Brundzaitė.
Tado Zaronskio knyga – įspūdingas poetinis debiutas. Šviežia, aštri kalba, negirdėtos metaforos. „Spalvinimo knygelė draugams“ – tamsi knyga, galbūt su lyrinio subjekto lūkesčiu, kad draugai (kas jie bebūtų) ją paspalvins, suteiks nespalvotam, klampiam buvimui gyvybingumo, prasmės. Zaronskio eilėraščiai meistriškai atskleidžia tamsias jauno, vienišo XXI amžiaus žmogaus būsenas, kai objektyvių sukrėtimų lyg ir nėra, bet gyvenimą graužia apatija, nerimas, beprasmybė, noras svaigintis. Lyrinis veikėjas – dienas savo kambaryje ar baruose leidžiantis jaunas akademikas, kuris rūko, skaito Hegelį ir Marxą, atidėlioja akademinių darbų rašymą, bijo, kad serga nepagydoma liga, ieško „šiam vakarui švelnumo kitoje bokalo pusėje“. Rodos, girdėta, bet T. Zaronskis sugeba apie tai rašyti originaliai, gyvai, įnešdamas į lietuvių poeziją naujų kalbos štrichų.
Tadas Zaronskis. Nuotr. Vygaudo Juozaičio
***
Už labiausiai patikusią knygą skaitytojai gali balsuoti iki 2024 m. balandžio 23 d. interneto svetainėje metuknyga.lt, portale LRT.lt, elektroniniu paštu metuknyga@lrt.lt arba paštu, laiškus siųsdami adresu: „Metų knygos rinkimams“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius.
Akcijos „Metų knygos rinkimai“ tikslas – skatinti Lietuvos rašytojus kurti, o leidėjus – leisti kokybišką literatūrą įvairaus amžiaus žmonėms, skatinti įvairaus amžiaus ir skirtingų socialinių grupių gyventojus skaityti, užtikrinti skaitymą skatinančios aplinkos kūrimą ir meniškai vertingos literatūros prieinamumą.
Akciją organizuoja Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Akcijos partnerė – Lietuvos leidėjų asociacija. Informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.
Akcija „Metų knygos rinkimai“ yra Skaitymo skatinimo programos, kurią finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, dalis.
#Metų knygos rinkimai 2023 #Skaitymo skatinimo programa #Knygų apžvalgos; recenzijos
Daugiau straipsnių
Dusetų dailės galerijoje
Aštuntoji Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija paskirta Danutei Kalinauskaitei
Menininkei Daliai Truskaitei – Tojamos tarptautinės stiklo trienalės aukso premija