2024-04-20

Atokios stotys

Kultūros ir meno svetainė

Molėtuose – tarptautinė rašytojų rezidencijaĮ Molėtų kraštą gyventi ir kurti atvyko pirmosios tarptautinės rašytojų rezidencijų programos dalyvės – Nina Olszewska (Lenkija) ir Vaida Pilibaitytė (Lietuva). Trečiasis autorius, prozininkas ir dramaturgas Khaledas Alesmaelis (Sirija/Švedija) dėl nenumatytų aplinkybių yra priverstas savo kelionę atidėti ir Molėtuose ketina reziduoti rudenį.

Nuo rugpjūčio iki gruodžio šeši Lietuvos ir užsienio autoriai turės galimybę mėnesį rašyti savo knygas Molėtų krašte. Rašytojų rezidencijų programą sukūrė ir vykdo Molėtų rajono savivaldybės viešoji biblioteka.

Keletą metų besitęsiantis bibliotekos projektas „Molėtų rajono literatūriniai tiltai“ supažindina su kraštiečiais, kūrusiais ir puoselėjusiais literatūrą. „Atveriame Molėtų krašto literatūrinį paveldą – čia rašiusių asmenybių atminties ženklus, įsiterpusius į mūsų kraštovaizdžius ir istoriją. Tikimės, kad naujasis projektas šį literatūrinį žemėlapį išplės ir praturtins naujais vardais, o mūsų lentynos pasipildys knygomis, apie kurias galėsime pasakyti – parašyta Molėtų krašte”, – sako Molėtų r. sav. viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Nijolė Stančikienė.

Apie žmones
Ninos Olszewskos knygą „Dėžėje. Pasakojimai iš Lenkijos kalėjimų“ („Pudło. Opowieści z polskich więzień“) leidykla Wydawnictwo Poznańskie išleido šį pavasarį. Dokumentinė proza Lenkijoje – gilias tradicijas turintis ir ypatingai skaitytojų mėgiamas žanras. Kaip ir Lietuvoje, taip ir Lenkijoje skaitytojus jaudina tikri gyvenimai, neišgalvotos istorijos.

„Praleidau beveik 18 mėnesių lankydama žmones kalėjimuose ir kalbėdamasi su jais apie kasdienybę už grotų – kaip jie valgo ir miega, ką veikia, ką galvoja, ko bijo labiausiai ir kodėl kartais pats baisiausias dalykas yra grįžimas į laisvę, – sako autorė. – Man patinka kalbėtis su žmonėmis ir papasakoti skaitytojams jų istorijas. Dažniausiai rašau apie tuos, kuriems reikia paramos, o kartais – tiesiog išklausymo. Rašau apie viską, kas mane piktina ar žadina smalsumą.“

Nina Olszewska yra literatūros mokslų daktarė, todėl dalyvavimas bibliotekos sukurtoje rašytojų rezidencijų programoje jai prie širdies: „Ne tik rašau – skaitymas vis dar sudaro didžiąją dalį mano gyvenimo.“

Iš Varšuvos į Molėtų kraštą rašytoja atvyko giliau padirbėti su medžiaga, kuri susikaupė rašant knygą apie kalėjimų realybę. Leidykla jau laukia naujos knygos.

Apie žmones ir klimatą
Vaida Pilibaitytė yra radijo žurnalistė ir publicistė, apdovanojimų pelniusių radijo laidų autorė. Kūrybinį darbą dirba jau beveik du dešimtmečius. Maždaug tiek pat laiko specializuojasi aplinkosaugos ir mokslo žurnalistikos srityje. LRT radijuje kuria laidas „Vienkartinė planeta“ ir „Radijo dokumentika“. Yra parengusi apie 30 originalių dokumentinių laidų istorijos, kultūros, žmogaus teisių, mokslo, gamtos ir aplinkosaugos temomis, yra ne tik jų scenarijų autorė, bet ir garso kūrėja. Publikacijų ir specializuotų leidinių aplinkosaugos tema autorė.

Reziduodama Molėtų krašte Vaida Pilibaitytė planuoja pasistūmėti įgyvendindama savo pirmą stambios apimties negrožinės literatūros sumanymą – knygą apie tai, kaip Lietuva gyvena klimato krizės akivaizdoje.

„Vaidos pasakojimus apie klimatą girdžiu per radiją. Manau, kad jos pavardę žino visi“, – sako bibliotekininkė Danutė Imbrasaitė, ketinanti netrukus kviesti skaitytojus į susitikimą su autore Giedraičių bibliotekoje.

Kultūros žvaigždės Molėtų krašte
Šiemet Molėtai pristato save kaip penkių žvaigždžių – gamtos, kultūros, istorijos, ramybės ir aktyvaus laisvalaikio – kraštą. Molėtų biblioteka tarptautiniu projektu siekia, kad kultūros žvaigždė spindėtų dar ryškiau.

Reziduojantys autoriai ne tik dirbs palinkę prie savo rankraščių. Susitikimai bibliotekose su skaitytojais bei vietos literatūrine bendruomene praturtins Molėtų krašto kultūrinį gyvenimą, o plačiau susipažinti su jų įžvalgomis bus galima jų tekstuose, kuriais rašytojai žada pasidalinti. Stebėti dalį susitikimų bus galima internete.

Visas Molėtų bibliotekų tinklas reziduojantiems rašytojams mėnesiui taps antraisiais namais. Padėti autoriams pasiruošusios bibliotekininkės ir prie sumanymo prisijungę savanoriai.

Molėtai – Vilniaus Nida
Ryškiais rimtosios kultūros akcentais Molėtai panašūs į Nidą, kur kerinčią gamtą papildo skulptūros, muziejai, Nobelio premijos laureato rašytojo Tomo Mano namelis ir ramioje jo atmosferoje kasmet vykstantis festivalis, taip pat Urbo kalnas, kur rašytojai atvyksta pailsėti ir kurti.

Jei Molėtų savivaldybėje atsirastų patalpos, kurias galima būtų skirti autoriams, rašytojų rezidavimas galėtų tapti nuolatiniu, o Molėtų bibliotekų tinklas sustiprėtų ne tik kaip skaitymo, bet ir kaip kūrybos skatintojas.

Šiais metais Lietuvos kultūros tarybos remiamo projekto metu atvykstančius autorius priimti maloniai sutiko Alantos technologijų ir verslo mokykla, svečių namai „Bendrystės centras“ Inturkėje, kelios privačios apgyvendinimo vietos.

Molėtų viešosios bibliotekos inf.