2024-07-25

Atokios stotys

Kultūros ir meno svetainė

Netrukus startuoja tradicinis Lietuvos kultūros ir paveldo pažinimo ralis


Rugpjūčio 22 dieną visoje Lietuvoje startuoja didžiausias istorinis ralis „Ryterna modul Mototourism rally“. Šiais metais intelektualaus ralio maršrutai įprasmins Lietuvai ypatingai svarbias temas – šimtai dalyvių keliaus ir pažins daugiau kaip 40 su UNESCO paveldu, tautodaile, Lietuvos Steigiamuoju Seimu, Žydų kultūra susijusių objektų. Ypatingas dėmesys bus skirtas žydų gelbėtojams – Pasaulio tautų teisuoliams.

Intelektualaus ralio esmė – aplankyti organizatorių pateiktus objektus ir atlikti su jais susijusias užduotis per nustatytą laiko normą (10 val.). Dalyviai starto metu gaus Užduočių knygą su objektais ir užduočių aprašymais. Komandos pačios sudėlios kelionės maršrutą. Visų objektų aplankyti nereikia, bet gali būti privalomi objektai. Startuoti bus galima iš bet kurios Lietuvos vietos, o finišas numatytas Kaune.

Ralio dalyviai per Lietuvą keliaus motociklais, susitiks ir bendraus su lankomų vietų bendruomenėmis, o už įvykdytas užduotis gaus taškus.  Užduotys yra susijusios su Lietuvos istorija, architektūra, etnografiniu paveldu.

Į ralį užsiregistravo 980 dalyvių, susibūrę į 203 komandas, o į lankytinų objektų žemėlapį įtraukta apie 40 objektų.

„Šiame Lietuvos lopinėlyje sutalpinome apie 40 prasmingų ir emocingų paslapčių. Pasaulio tautų teisuoliai. Signatarai. Sutartinės. Pasaulinio garso žmonės, apie kuriuos negalėjome įsivaizduoti, kad jų šaknys slypi Lietuvoje. Tautodailininkai. Drožėjai. Žydų paveldas. Sinagogos. Ir net Japonijos diplomatas, – komentavo ralio organizatoriai. – Nuo 2018 m. pasirenkamas glaustesnis regionas. Pirmiausia dėl to, kad būtų daugiau turinio ir mažiau kilometrų. Siekiame, kad per tą patį laiką komandos galėtų aplankyti dar daugiau objektų. O juk tai ir yra  šio ralio tikslas. Antra, kad vietinių svetingumas būtų apdovanotas didesniu dalyvių dėmesiu. Praktinis aspektas yra toks, kad nustatydami ralio teritorijos ribas stengiamės, kad būtų bent vienas ralio objektas, kuris būtų pasiekiamas atstumu ne daugiau nei 100 km iš bet kurios Lietuvos vietos.“

Šių metų ralio dalyviams siūloma pamatyti Ukmergės krašto tautodailininkės Reginos Žvirblienės kūrinius skiautinių tema, pasidomėti Krekenavos žydų istorija, aplankyti Kybartus, iš kurių kilo pasaulinio garso žydų kilmės dailininkas Isakas Levitanas, Kazlų Rūdoje bus galima pasiklausyti sutartinių. Ralio dalyviai lankysis Panevėžyje, Tauragėje, Alytuje, Lazdijuose, Kėdainiuose ir kituose miestuose.

atokiosstotys.lt inf.