Jurga Tumasonytė. Nuotr. Vygaudo Juozaičio
Premijos vertinimo komisijos, bendradarbiaujant su Lietuvos rašytojų sąjunga, sprendimu Akmenės rajono savivaldybės Lazdynų Pelėdos literatūrinė premija paskirta rašytojai Jurgai Tumasonytei. Autorė įvertinta už novelių romaną „Naujagimiai“, kurį 2023 metais išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.
Žymių XX a. pradžios lietuvių rašytojų Sofijos Ivanauskaitės-Pšibiliauskienės ir Marijos Ivanauskaitės-Lastauskienės, pasirašinėjusių slapyvardžiu Lazdynų Pelėda, literatūrinė premija įsteigta 2022 metais.
Antrą kartą jau tradicija tampanti šiais metais premija skiriama konkurso būdu už geriausią naują lietuvišką romaną, leidyklose išleistą per pastaruosius dvejus metus.
Novelių knyga „Naujagimiai“ – tai romanas apie pažinimo džiaugsmą, gražių idėjų ir baisių nuodėmių gimimą. Apie ratu kaskart vis kitaip besisukančią istoriją, karą, vaikystę, motinystę, ir stiprų troškimą gyventi.
Novelių romanas „Naujagimiai“ aiškiai išsiskiria savita pasaulio vizija, ryškiais personažais, magiškojo realizmo elementais. Nekasdieniškame kontekste išryškėja asmeninės dramos, ribinės patirtys ir užburiantys, įtraukiantys vaizdai. Realistinis sluoksnis čia maišomas drauge su antgamtiniais, tautosakiniais, istoriniais sluoksniais. Kiekviena novelė turi vienokią ar kitokią jungtį su kitomis novelėmis, autorė kuria savitą, hipnotizuojantį pasaulį ir lydi skaitytoją nuo menamų XIX amžiaus įvykių iki tolimos ateities.
Šiemet Lazdynų Pelėdos literatūrinei premijai taip pat buvo pasiūlyti: Mindaugas Milinis (romanas „Smogiko išpažintis“), Diana Latvė (Diana Povilanskienė, romanas „Garmėjimas“), Nijolė Kliukaitė-Kepenienė (romanas „Meškos ausy“) ir Loreta Liutkutė (romanas „Manekenas“).
Premijos įteikimo šventė vyks rugsėjo 6 dieną 14.00 val. rašytojos Lazdynų Pelėdos memorialiniame muziejuje (Paragiai, Papilės sen., Akmenės r.).
Daugiau straipsnių
Paskelbti pretendentai į Lietuvos nacionalines kultūros ir meno premijas
Kauno rajono muziejuje atidaroma Francisco Goyos paroda „Karo negandos“
Kultūrinis proveržis regionuose: nuo utopijos iki realybės