2024-07-25

Atokios stotys

Kultūros ir meno svetainė

Tradicijos nesikeičia: „Purpurinis vakaras“ įvyks

Organizatorių nuotr.Praėjusiais metais kultūros festivalis „Purpurinis vakaras“ buvo vienas iš nedaugelio neatšauktų festivalių Lietuvoje. Festivalio organizatoriai optimizmo nepraranda ir šiemet. Jie skelbia, kad tradicinis, jau 14-asis, festivalis Anykščiuose įvyks rugpjūčio 19–21 dienomis. „Atsigręžti į šaknis“, – toks yra šių metų festivalio šūkis.


Festivalis „Purpurinis vakaras“ jau antrąjį dešimtmetį ieško autentiškų kelių, jungia muzikos ir lietuviškos poezijos dermę, įvairias meno rūšis, pristato jaunų atlikėjų kūrybą, į festivalio programą įtraukia miesto kultūros įstaigas. Trys festivalio dienos literatūriškiausiame Lietuvos krašte tampa švente meno piligrimams ir atvira meninių, muzikinių bei poetinių dialogų vieta.


„Ilgai laukėme, svarstėme, tačiau šiandien, atrodo, galime tikėtis, kad rugpjūtį gyvensime laisviau ir tradiciškai galėsime susitikti Anykščiuose“, – sako festivalį organizuojančios viešosios įstaigos „Bardai LT“ direktorius Benas Jakštas ir prisimena, kad praėjusių metų festivalis buvo kitoks. Priversti koncertuose apriboti žmonių skaičių, festivalio rengėjai atsisakė tradicinio didžiojo koncerto Dainuvos slėnio scenoje. Vietoj jo festivalio gerbėjams buvo pasiūlytas dainininko Lino Adomaičio pasirodymas netikėtoje erdvėje – „Anykščių vyno“ gamyklos kiemelyje.


Šiemet, laikantis visų saugumo reikalavimų, didieji festivalio koncertai turėtų įvykti. Jame jau sutiko dalyvauti dainininkė Gabrielė Vilkickytė, aktoriai Gediminas Storpirštis, Nijolė Narmontaitė, Andrius Kaniava su savo grupėmis, Nedos Malūnavičiūtės ir Olego Ditkovskio duetas, grupės „Pelenai“, „Atika“, „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“. Koncertus ves aktoriai Kristina Kazlauskaitė ir Juozas Gaižauskas.


„Ne veltui kviečiame atsigręžti į savo šaknis, – sako festivalio organizatorius B. Jakštas. – Mums atrodo, kad po išgyventų karantino patirčių, po suvaržymų ir ilgų dienų namuose ypač svarbu prisiminti, kas esame ir kur einame. Todėl kultūros ženklų mūsų festivalyje šiais metais bus kaip niekada daug.“


Festivalio organizatoriai šiais metais gerbėjams parengė įvairiapusę programą, kuri sujungs net 12 skirtingo žanro renginių. Pirmą kartą per 14 festivalio metų į veiklas įsitrauks Anykščių Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus. „Atiduosime duoklę ir Vytautui Kernagiui, kuris šiais metais būtų pasitikęs 70-ąjį pavasarį. Juk tai jo dainos pavadinimas tapo festivalio pavadinimu, – sako B. Jakštas ir žada „Purpuriniame vakare“ daugybę įdomiausių susitikimų, seniai girdėtų, o ir naujų vardų, kūrybos ir emocijų, kurios neabejotinai papildys per pandemiją išsekusias vidines kultūrinės energijos atsargas.


Kuo daugiau renginių po atviru dangumi planuojantys festivalio organizatoriai žada užtikrinti, kad festivalio lankytojas jaustųsi saugiai. Uždarose patalpose bus ribojamas žiūrovų skaičius, išlaikomi atstumai ir kontroliuojamas kaukių dėvėjimas.


Planuoti purpurinius susitikimus Anykščiuose, kur rugpjūčio pabaigoje jau 14 kartą skambės žinomiausių Lietuvos atlikėjų balsai ir muzika, apsigyvens poezija, reikėtų jau dabar – festivalis priims tik ribotą žmonių skaičių.


Kultūros festivalis „Purpurinis vakaras“ prasidės rugpjūčio 19 dieną tradiciniu koncertu „Dovana miestui“. Vėliau festivalio svečiai bus pakviesti į Audriaus Mickevičiaus ir Nerijaus Mileriaus kūrybinės dokumentikos filmo „Pavyzdingas elgesys“ peržiūrą.


Rugpjūčio 20 dieną Anykščių menų inkubatoriuje-menų studijoje bus atidaryta Jolitos Česonytės tapybos darbų paroda „Sapnai nesibaigs, pažadu…“, o Anykščių L. St. Didžiulių viešojoje bibliotekoje poezijos gerbėjai galės susitikti su žinoma vaikų poete Violeta Palčinskaite.


Tradiciniai Vidurnakčio poezijos skaitymai vyks Anykščių kultūros centro fojė. Šiais metais jie skirti poeto Vytauto Mačernio 100-mečiui. Poeto eilėraščius skaitys aktorius, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Vladas Bagdonas, pritariant atlikėjai Živilei Mackevičiūtei.


Šeštadienio rytas festivalyje skirtas vaikams – aktorius ir televizijos laidų vedėjas Dominykas Vaitiekūnas pristatys baigiamąjį Vytauto Kernagio vardo vaikų stovyklos koncertą. Po jo įvyks „Vaikų ir bardų vidudienis“, kuriame pasirodys „Knygų vaikais“ pasivadinę grojantys ir dainuojantys rašytojai Benas Bėrantas, Tomas Dirgėla, Virgis Šidlauskas ir Justinas Žilinskas.


Iškart po koncerto Anykščių kultūros centre lauks netikėtas duetas – scenoje apie kiną, teatrą, keliones ir šių dienų visuomenę kalbėsis Nepriklausomybės Akto signatarė, aktorė Nijolė Oželytė ir žurnalistas, televizijos laidų vedėjas Rytis Zemkauskas.


Kultūros festivalis „Purpurinis vakaras“ Anykščiuose rengiamas nuo 2008 metų. Festivalis jau yra tapęs reikšmingu kultūriniu įvykiu ir gražia tradicija visoje Lietuvoje. Šiais metais festivalis vyks rugpjūčio 19–21 dienomis.

Organizatorių inf.