2024-04-20

Atokios stotys

Kultūros ir meno svetainė

Lietuvės knygai – prestižinis Italijos apdovanojimas


Birželio mėn. Italijos vaikų ir jaunimo literatūrai skirtas žurnalas „Andersen“ paskelbė kasmetinės geriausioms Italijos knygoms vaikams skiriamos premijos laureatus. Negrožinės literatūros (nonfiction) kategorijos prizas atiteko Monikos Vaicenavičienės knygai „Kas yra upė?“ ( „Che cos‘e‘ un fiume?“), kurią Italijoje pristatė leidykla „Topipittori“.


Nuo 1982 m. skiriamus apdovanojimus sudaro dešimt kategorijų: vaikams iki 6 metų, vaikams nuo 6 iki 9 metų, 9 – 12 m., vyresniems nei 12 m., vyresniems nei 15; taip pat – paveikslėlių knygos, knygos be teksto, grožinės literatūros knygos, negrožinė literatūra, komiksai. Šiemet prisidėjo ir niekada neprimijuotų knygų kategorija.


Pasak M. Vaicenavičienės knygos leidėjo Italijoje Paolo Canton, „Kas yra upė?“ pelnė šį apdovanojimą už paveikų ir taikų vaizdų grožį. Puslapis po puslapio knygos paveikslėliai interpretuoja ir atskleidžia temą. „Ši knyga puikiai parodė, kaip įvairiai ir įtaigiai galima pateikti turinį“, – teigiama premijos organizatorių pranešime.


Leidykla „Toppipittori“ šiemet taip pat pristatė Italijos skaitytojams ir Jurgos Vilės ir Linos Itagaki grafinę novelę „Sibiro haiku“ (šios knygos vertimą finansavo Lietuvos kultūros instituto Vertimų skatinimo programa).


2020 birželio 10 d. Italijos Rai Radio 3 transliuotoje laidoje „Skaitytojai ant žolės“ žurnalistė Roberta Fulci kalbino vieną iš premijos komisijos narių, antropologę, knygų ekspertę, Veneto regiono knygyno „Bogotos traukinys“ vadovę Vera Salton apie negrožines knygas, pretenduojančias gauti premiją.


Ji pažymėjo, kad šiemet visos trys premijai nominuotos knygos nagrinėja gamtos, aplinkosaugos temas. Dvi yra apie gamtą (augalus ir upę), o trečioji apie astronomiją, žvaigždes.


Laidos kūrėjai pabrėžė, kad ši M. Vaicenavičienės knyga tinka įvairaus amžiaus vaikams ir suaugusiems, kurie čia gali atrasti daug savęs, leisdamiesi į kelionę po atmintį ir santykius.

Lietuvos kultūros instituto inf.