2024-04-23

Atokios stotys

Kultūros ir meno svetainė

„Namai suARTina“. Menininkai atskleis pastatų ir žmonių istoriją

Colorful acrylic brush stroke vector


Vida GRIŠMANAUSKIENĖ

Šildant vasaros saulei prasideda Alytaus miesto teatro inicijuojamas projektas meno laboratorija – festivalis „Namai suARTina“. Įžiebus“ gyvybę sienai, esančiai prie pėsčiųjų tako, vedančio į Dainų slėnį,  žinomi Lietuvos street art menininkai pradeda „kalbinti“ senamiesčio pastatus. Labai norisi tikėti, kad Lietuvos kultūros tarybos ir Alytaus miesto savivaldybės remiamas projektas, tai tik pradžia  spalvingesnio, laisvesnio, kūrybiško miesto augimui.

„Idėja papuošti Alytų neofreskomis jau seniai pleveno mano galvoje. Keliaudama po užsienio šalis, nepraleisdavau progos aplankyti street art menininkų darbais papuoštų objektų, žavėjausi ir fotografavau juos. Vis tik galutinį projekto formatą sumąsčiau apsilankiusi Marijampolėje vykusiame meno simpoziume „Malonny“. Neofreskų festivalis ten vyksta jau bene šešis metus. Man norėjosi į piešinius ant pastatų sienų pažvelgti kitaip,  pasitelkus istorinius jų aplinkos pjūvius. Nes namai – ne tik pastatai. Namai – tai ir erdvė, kur buvo kuriami fiziniai ir kultūriniai tarpusavio santykiai, asmeninės tapatybės pamatas. Kartu tai ir miesto tapatumo dalis. Todėl neofreskos ne tik suteiks miesto veidui daugiau spalvų, žaismingų vizualių akcentų, bet tuo pačiu supažindins miestelėnus bei miesto svečius su miesto istorija“, – sako projekto iniciatorė Inesa Pilvelytė.


Šeši žinomi Lietuvos menininkai Alytaus miesto senamiestyje ant didelių pastatų sienų kurs neofreskas, atskleidžiančias tų pastatų ir žmonių istorijas. Kūrybinį procesą bus galima stebėti jau nuo šio šeštadienio, birželio 6 dienos.


Išskirtine, neturinčia analogų Lietuvoje bei užsienyje technika kuriantis Artur Širin atskleis Šaulių namų istoriją. Menininko, jau ne vienerius metus nagrinėjančio miesto, žmonių mieste, santykių problemas, darbus galima pamatyti ne viename Lietuvos mieste.


Dailininkas, teatro mylėtojams gerai pažįstamas scenografas Artūras Šimonis Ugniagesių gatvėje įamžins čia praėjusiame šimtmetyje veikusią aukštos klasės siuvyklą, apie kurią to meto spauda rašė: „Prekybos name buvo galima rasti „geriausių manufaktūros išdirbinių. Ten pat yra moderniškų įvairių uniformų, civilių ir dvasiškų rūbų siuvykla. Specialus ponioms ir panelėms paltų ir kostiumų skyrius.“

Jaunasis Alytaus menininkas, gatvės meno akcijų kuratorius Pijus Šematulskis atskleis buvusios autobusų stoties (dabar ten įsikūręs prekybos centras) nuotaiką, o Darius Janonis neofreską kurs ant buvusio telegrafo, Pulko g. 12, pastato sienos. Beje, pastarasis menininkas dalyvauti meno laboratorijoje „Namai suARTina“ buvo pakviestas atsižvelgus į alytiškių siūlymą. Jo sukurta neofreska prie pėsčiųjų tako surinko daugiausiai balsų.

Meno kūriniu pasipuoš ir Alytaus Jaunimo centras, prie kurio dirbs gerai žinomas menininkas, grafičių pradininkas Lietuvoje, Tadas Vincaitis.

Savaitę truksiantis menininkų kūrybos rezultatas bus pristatytas per Alytaus miesto gimtadienį birželio 13-ąją vernisažo-ekskursijos „Namai suARTina, metu. Dalyviai bus supažindinti su kiekvieno pristatomo namo istorija, kurią parengė istorikas Vilmantas Dunderis, ir taps išskirtinių Alytaus miesto teatro aktorių, Šaulių namų jaunimo teatro studijos sukurtų sceninių eskizų žiūrovais.

Dėl karantino sąlygų ekskursijos dalyvių skaičius ribotas – 50. Registruotis galima adresu https://bit.ly/36WInJG arba telefonu +370 618 84243. Ekskursijos dalyviai bus asmeniškai informuoti apie ekskursijos pradžią ir vietą.