Vilniaus klubas ir Lietuvos leidėjų asociacija skelbia jubiliejinį – dešimtąjį Vilniaus klubo premijos konkursą, kuriame bus vertinamos knygos apie Vilnių, išleistos 2023–2024 m.
Vilniaus klubo premijos laureatas bus skelbiamas 2025 m. vasario 20 d., o apdovanojamas 25-ojoje Vilniaus knygų mugėje, kuri vyks vasario 27–kovo 2 d. Leidyklai, nurodytu periodu skyrusiai daugiausiai dėmesio knygoms apie Vilnių, tradiciškai bus įteikta padėka už Vilniaus vardo garsinimą.
Konkursui kviečiama pateikti grožines, memuarinio pobūdžio, edukacines, mokslo ir mokslo populiarinimo srities knygas, albumus, knygas vaikams, išleistas 2023–2024 m. Lietuvoje ir kitose šalyse, kurių tematika – Vilniaus miestas ir miestiečiai. Konkursui gali būti teikiamos tik ankstesniais metais neteiktos knygos.
Premijos tikslai – skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti apie Vilniaus miestą ir garsinti jo vardą bei išrinkti ir apdovanoti premijos laureatą. Šiuo konkursu siekiama kasmet įvertinti išleistas knygas apie Vilniaus miestą, kurios skatina pažinti Lietuvos sostinę, populiarina Vilniaus miesto istoriją, tradicijas, savitumą ir per knygą, kaip miesto vizitinę kortelę, ugdo vilniečių ir miesto svečių susidomėjimą bei pagarbą Lietuvos sostinei. Konkursui pateiktas knygas atrenka ir vertina konkurso komisija, kurią sudaro Lietuvos leidėjų asociacijos deleguoti atstovai ir Vilniaus klubo nariai. Piniginė premija skiriama iš Vilniaus klubo fondo lėšų, skirtų remti mokslą ir meną.
Ankstesniais metais Vilniaus klubo premija buvo skirta: 2024 m. – knygos „Senojo Vilniaus skoniai“ autoriams: Rimvydui Laužikui, Antanui Astrauskui, Aleksandrui Belyj, Tomui Rimydžiui (išleido Vilniaus universiteto leidykla). Papildoma – mažoji premija – buvo skirta Ginai Viliūnei ir Simonui Kvintui už knygą „Išgelbėti mešką“ (išleido leidykla „Tyto alba“), o tradicinė padėka leidyklai teko Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui. Atsižvelgdami į ypač gerus komisijos vertinimus, Vilniaus klubo knygų mylėtojai nusprendė skirti ir dar vieną padėką – Arūnui Baltėnui už išskirtinį knygos meną jo dvipusio formato leidinyje „Du Czesławo Miłoszo miestai“ (išleido „Baltėno archyvai“ ir „Vilniaus galerija“).
2023 m. premija skirta knygos „Istoriniai Vilniaus reliktai. 1944–1990. II dalis“ autoriui Dariui Pocevičiui, knygą 2022 m. išleido leidykla „Kitos knygos“. Skatinamoji premija už netikėtą žvilgsnį į miestą knygoje „Vilniaus sekretai“, kurią 2022 m. išleido leidykla „Slinktys“, pirmą kartą buvo paskirta autorei Linai Laurai Švedaitei. 2022 m. – knygos „Neįgyvendintas Vilnius“ autorėms Marijai Drėmaitei ir Rasai Antanavičiūtei, knygą 2021 m. išleido leidykla „Lapas“. 2021 m. – knygos „Gatvių susitikimai“ autorėms Monikai Vaicenavičienei ir Agnei Ulytei, knygą 2020 m. išleido leidykla „Aukso žuvys“; 2020 m. Rasai Antanavičiūtei už knygą „Menas ir politika Vilniaus viešosiose erdvėse“, išleido leidykla „Lapas“; 2019 m. Algei Andriulytei už knygą „Ferdynandas Ruszczycas: Civis Vilnensis Sum“ ir Dainiui Junevičiui už jo knygą „Abdonas Korzonas – pirmasis Vilniaus vaizdų fotografas“. Abi knygos išleistos Vilniaus dailės akademijos leidykloje. 2018 m. Vidui Poškui už knygą „Nedingęs Vilnius“, leidykla „Tyto alba“; 2017 m. autorių leidybiniam kolektyvui už knygą „Vilnius 1900–2016. Architektūros gidas“ bei jos vertimus į anglų ir vokiečių kalbas, leidykla „Lapas“; 2016 m. Gražinai Mareckaitei už knygą „Šiapus ir anapus Vilniaus vartų“, R. Paknio leidykla. Už indėlį leidžiant knygas apie Vilnių įvertintos leidyklos „Aukso žuvys“, „Tyto alba“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, leidykla „Odilė“.
Paraiškas Vilniaus klubo premijai kviečiama teikti iki 2024 m. gruodžio 23 d. užpildant šią formą: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfU1Q7zNGlKtEcAiv0rGhCimbpyfAzflcuYCobQa65FhNgOSw/viewform
Teikiamos knygos du egzempliorius prašoma atsiųsti adresu Trakų g. 2, Vilniaus klubas arba, susitarus el. paštu ruta@lla.lt, atnešti. Knygos nebus grąžinamos – vienas egzempliorius lieka Vilniaus klubo bibliotekai, kitas – Lietuvos leidėjų asociacijos bibliotekai.
Daugiau straipsnių
Inga Vilimė apie Vilniaus knygų mugę ir audioknygų populiarumą: „Visi siekiame, kad knygos taptų žmonių gyvenimo dalimi“
Sieks išsiaiškinti Lietuvos menininkų situaciją: ar pragyventi iš meninės veiklos vis dar gali 1 iš 5?
Knygos apdovanojimai K.A.2.0.2.5.