2024-12-07

Atokios stotys

Kultūros ir meno svetainė

Lapkričio 26 d., antradienį, 17 val. Utenos A. ir M. Miškinių bibliotekos salėje bus pristatyta Rimanto Vanago knyga „Nijolė Lituana“

„Nijolė Lituana“ – ketvirtoji rašytojo Rimanto P.Vanago sumanytos serijos knyga. Ši serija skirta žymių anykštėnų menininkų likimams: „Gyvenimas pagal Petrą“ – apie žymiausią XX amžiaus pradžios Anykščių krašto kryždirbį (R.P.Vanago senelį iš motinos pusės) Petrą Blažį; knyga „Žiemos nakties dangaus elegijos“ – apie žinomiausią Anykščių žydą, pasaulinio garso dailininką Rudolfą Baraniką; knyga „Iš vieno grumsto“ – apie keturis žymiausius Anykščių žydų rašytojus. Ir galiausiai knyga „Nijolė Lituana“, kurios pagrindinė herojė – Nijolė Sivickas, garsi Lotynų Amerikoje (ir ne tik) menininkė. Labai originali keramikos meistrė, nepaprastai spalvinga asmenybė, ant savo kūrinių greta pavardės būtinai pažymėdavusi „lituana“, t.y. lietuvė. Buvusio Bogotos mero, dukart kandidato į Kolumbijos prezidentus Antano Mockaus motina. Anykščiuose po karo gyveno ir buvo palaidoti abu jos tėvai.

Tragiško bei džiaugsmingo, kupino meilės, pasiaukojimo ir nevilties Nijolės gyvenimo ir kūrybos tiesiog neįmanoma atpasakoti, pateikti nuosekliai, vienu ypu. Todėl knygos autorius remiasi savo asmeninėmis patirtimis vidaus karų niokojamoje Kolumbijoje, o paskui beveik du dešimtmečius susitinkant su menininke, jos šeimos nariais jau Lietuvoje. Siekdamas gyvo, autentiško, intriguojančio, informatyvaus pasakojimo, R.P.Vanagas ne sykį pabrėžia nesąs menotyrininkas, sąmoningai nenaudojąs specifinių terminų, užtat jo tekste puikiai sutaria visos įmanomos temos (menas, politika, meilė…) ir žanrai: reportažas, interviu, detektyvas, miniatiūra, proza, poezija. Ši įvairovė leidžiai jautriai, detaliai, betarpiškai, iš įvairių pusių atskleisti vis kitaip žėrinčią N.Sivickas asmenybę, jos ir artimųjų santykius, o ypač – santykį su gimtąja Lietuva. Nenuostabu, kad knygą „Nijolė Lituana“ R.P.Vanagas rašė ilgiausiai iš visų savo 44-ių knygų – 22 metus.

Leidinys gausiai iliustruotas N.Sivickas kūrinių, dokumentinėmis Mockų šeimos, Kolumbijos vaizdų nuotraukomis. Beje, pastarųjų autorius – rašytojo sūnus Nerijus. Baigęs turizmo vadybos mokslus Anglijoje, Bornemoutho universitete, vėliau pramokęs ispanų kalbos, jis triskart po pusmetį savarankiškai gyveno Kolumbijoje ir iš arti užfiksavo šiandienos kolumbiečių veidus, didingą gamtos panoramą. Rūstūs kalnai, tarpekliai, egzotiška augmenija ir gyvūnija – tai ta graži ir žiauri, įtampos prisodrinta aplinka, kurioje daugiau nei pusę šimtmečio gyveno ir kūrė smulkutė, trapi, o kartu ištikima, geležinė Lietuvos dukra – oranžinio molio lipdytoja Nijolė Sivickas.