2024-12-07

Atokios stotys

Kultūros ir meno svetainė

2024 metų „Atokių stočių“ premija – poetui Česlovui Skaržinskui

Per eilę metų susiformavusi tradicija tęsiama ir toliau. Šiais metais išleistas keturioliktasis Lietuvos periferijose ir emigracijoje gyvenančių ir kuriančių lietuvių rašytojų kūrybos almanachas  „Atokios stotys 2024“, kuriame savo kūrybą pristato 32 lietuvių rašytojai. Almanacho aprėptis gana plati – nuo pajūrio iki Druskininkų, Nuo Kelmės iki Joniškio ir Utenos. Belgijoje gyvena ir kuria Agnė Žagrakalytė, Lenkijoje Sigitas Birgelis, Škotijoje Rūta Mikulėnaitė-Jonuškienė.

Buvo skirta ir „Atokių stočių“ literatūrinė premija. Utenos savivaldybės mero potvarkiu sudarytai komisijai teko nelengva užduotis.  „Atokių stočių“ literatūrine premiją ankstesniais metais jau yra pelnę Vytautas Stulpinas, Gvidas Latakas, Ona Jautakė, Robertas Keturakis, Sigitas Birgelis, Justas Jasėnas, Edmundas Janušaitis, Diana Paklonskaitė, Ieva Rudžianskaitė, Tomas Vyšniauskas, Viktoras Gulbinas, Kristina Poderytė. Komisijos posėdyje buvo  svarstytos Aldonos Ruseckaitės, Nerijaus Cibulsko, Česlovo Skaržinsko, Rūtos Vyžintaitės-Lajienės, Roberto Pikčiūno ir Algio Jakšto kandidatūros. Pasvėrus visus už ir prieš komisija nusprendė 2024 metų literatūrinę premiją už ryškia publikaciją „Atokių stočių“ almanache ir už aktyvią literatūrinę-visuomeninę veiklą skirti poetui ir publicistui Česlovui Skaržinskui.

Česlovas Skaržinskas Lietuvos rašytojų sąjungos narys, keturių poezijos ir  septynių eseistikos ir publicistikos knygų autorius, šiuo metu redaguojantis dzūkų kultūros žurnalą „Dainava“. Jo aktyvi kultūrinė-visuomeninė veikla ir nusvėrė svarstyklių lėkštę į jo pusę. Nes šių metų visų autorių kūryba almanache yra pakankamai stipri, ir premiją buvo galima skirti bet kuriam autoriui.

Česlovas Skaržinskas mažakalbis poetas ir jo eilėraščiai trumpi. Žodžių nedaug – nei daugiu, nei mažiau – tik tiek, kiek reikia. Bet jo eilėraščiuose atsiveria didelė erdvė. Ši erdvė kviečia autoriaus ir skaitytojo bendradarbiavimui. Sutinku su Česlovu, kad nereikia visko atverti iki galo, galvoti, kad skaitytojas ko nors nesupras. Koks tu, tokie ir tavo skaitytojai. Ir dar vienas įdomus faktas. Mūsų kraštuose yra toks literatūrinis trikampis. Nedideliu atstumu vienas nuo kito Strazdelis, Paulius Širvys ir Antanas Miškinis. Man atrodo, kad Dzūkija turi tokį pat trikampį. Ir jis yra netoli Merkinės. Stasio Stasevičiaus žemė – Merkinės viensėdis, Nedzingė – Antano Kalanavičiaus gimimo ir mirties vieta. O Gudakiemis šaugino Česlovą Skaržinską. Nuo Česlovo sodybos iki Nedzingės – keli kilometrai, o pas Stasį Stacevičių tereikia pereiti per kalniuką.

Česlovas išgyvena kūrybinį pakilimą. „Atokių stočių“ premija – tai ne tik įvertinimas, bet ir paskatinimas dirbti toliau.

Lapkričio devintosios popietę į Utenos A. ir M. Miškinių viešojoje bibliotekoje vykusias almanacho sutiktuves suvažiavo autoriai iš visos Lietuvos. Renginį moderavo Tomas Vyšniauskas (Kaunas) ir Diana Paklonskaitė (Druskininkai). Bibliotekos salė buvo pilna. Savo kūrybą skaitė Aldona Ruseckaitė, Justas Jasėnas, Alvydas Katinas, Marija Šimaitytė,  Regina Katinaitė-Lumpickienė, Viktoras Gulbinas, Rūta Vyžintaitė-Lajienė, Kristina Poderytė, Tomas Vyšniauskas, Diana Paklonskaitė, Rūta Suchadolskytė-Neniškienė, Virginija Žvarėlaitė, Vytautas Kaziela. Puikiu dainavimu renginį prašviesino bardai Kristupas Balynas ir Rimantas Sinica.

Renginio kulminacija – Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja ir „Atokių stočių premijos skyrimo darbo grupės narė Edita Geleževičienė sveikina laureatą ir įteikia jam literatūrinę premiją bei mero M. Kaukėno pasirašytą padėka. Be to, laureatui atitenka ir Vytauto Valiušio prizas. Laureatą sveikina ir Utenos kultūros skyriaus vyr. specialistė Regina Skomskienė. Iš Merkinės pasveikinti kraštiečio su garbingu apdovanojimu atvyko fotomenininkas Algimantas Černiauskas su žmona.

Organizatoriai už paramą ir palaikymą dėkoja Utenos rajono savivaldybės administracijai ir Utenos kredito unijai bei visiems uteniškiams, taip gausiai susirinkusiems į almanacho „Atokios stotys 2024“ sutiktuves.