2024-07-25

Atokios stotys

Kultūros ir meno svetainė

Aivarui Veikniui įteikta Bernardo Brazdžionio premija

Birželio 21 d. Pasvalyje įteikta Pasvalio rajono savivaldybės Bernardo Brazdžionio literatūrinė premija. Premija įteikta Aivarui Veikniui už poezijos knygą „Mamuto medžioklė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2021).

Poetas, žurnalistas A. Veiknys – festivalio „Literatūrinės Vilniaus slinktys“ vienas iš sumanytojų ir organizatorių, almanacho „Poezijos pavasaris 2022“ sudarytojas. Išleido tris eilėraščių knygas ir poemą. Už kūrybą įvertintas „Poezijos pavasario“ apdovanojimais, festivalio „Panevėžio literatūrinė žiema“ prizu, tapo poetinio Druskininkų rudens Jaunojo jotvingio premijos laureatu.

„Mamuto medžioklė“ – ketvirtoji A. Veiknio knyga, kurioje daug dėmesio skiriama ne tik formai, eilutės skambesiui, ritmui, bet ir eilėraščio pasakojimui, jo istorijai. Pasak autoriaus, „medžioklė truko septynerius metus – žingsnis po žingsnio, eilėraštis po eilėraščio sekiau mamutų bandos pėdsakais, svajodamas sumedžioti vieną jų. Gal net patį stipriausią – vedlį, vadą. Jeigu tektų atsakyti, ar medžioklė pavyko, tik gūžtelėčiau pečiais. Nes šioje knygoje medžiotojas ir jo medžiojamas mamutas – vienas ir tas pats veikėjas, tiksliau sakant, metafora, laiko kilpomis šuoliuojanti iš čia į ten, iš ten į čia… Sumedžiok, ir būsi sumedžiotas. Nužudyk, ir mirsi… Iš čia ir visas dramatizmas. Iš čia ir visa poezija“.

Bernardo Brazdžionio literatūrinė premija teikiama Lietuvos autoriui už naują pastarųjų trejų metų aukšto profesinio lygio grožinės literatūros ar literatūrologijos knygą, tiesiogiai susijusią su B. Brazdžionio kūryba ir asmeniu, taip pat su Pasvalio krašto literatūrine aplinka, tradicija ir asmenybėmis.

Bernardo Brazdžionio literatūrinę premiją įsteigė Kauno miesto savivaldybė 2011 m. Nuo 2018-ųjų kas dvejus metus premiją skiria Pasvalio rajono savivaldybė ir taip įvertina B. Brazdžionio kūrybą kaip savitą ir individualų reiškinį lietuvių literatūroje ir jo paties indėlį garsinant Pasvalio kraštą kaip turintį senas literatūrines tradicijas. Šiemet premija Pasvalyje buvo įteikta jau trečiąjį kartą.

Premijai pateiktus kūrinius vertina Bernardo Brazdžionio literatūros premijos vertinimo komisija, sudaryta iš dviejų Lietuvos rašytojų sąjungos narių ir trijų Pasvalio savivaldybės atstovų.

#Bernardo Brazdžionio premija