2024-06-19

Atokios stotys

Kultūros ir meno svetainė

Literatūros festivalio „Poezijos pavasaris 2024“ laureatai ir prizininkai

Gegužės 12–26 dienomis vyko 60-asis tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris 2024“.

Per 15 dienų trukusį festivalį įvyko 136 renginiai. Poetai savo kūrybą skaitė ne tik Lietuvoje, bet ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, Šveicarijoje, Lenkijoje. „Poezijos pavasario“ dalyviai virtualiais tiltais susijungė su lietuvių bendruomenėmis įvairiose užsienio šalyse – Danijoje, Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje ir kitose. Festivalyje dalyvavo būrys poetų iš kitų šalių – Estijos, Latvijos, Lenkijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Ukrainos, Prancūzijos, Rumunijos, Slovėnijos. Su poetais kalbėjo kritikai, festivalyje dalyvavo aktoriai, muzikantai, buvo išleistas solidus almanachas „Poezijos pavasaris 2024“.

Paskutinę festivalio dieną, gegužės 26-ąją, Vilniaus rotušėje vykusiame vakare pagerbti ir apdovanoti ryškiausi praėjusių metų poetai, jiems įteikti apdovanojimai ir prizai.

Tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2024“ laureatu tapo poetas, publicistas Vytautas Kaziela už eilėraščių knygą „Neatsimerk, Viešpatie“ („Kauko laiptai“).

Maironio premiją pelnė poetė Ieva Rudžianskaitė už poezijos rinkinį „Tryliktasis mėnuo“ („Kauko laiptai“).

Šiaulių rajono savivaldybės tarybos skiriama Zigmo Gaidamavičiaus-Gėlės premija įteikta Kristinai Tamulevičiūtei už pirmąją eilėraščių knygą „Gyvybė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).

Vilniaus miesto mero premija už literatūrinę kūrybą Vilniui ir apie Vilnių įteikta poetui, prozininkui Alvydui Valentai. Ji skirta už XIV a., XX a. pradžios ir pabaigos Vilniaus atskleidimą šių dienų pavidalais poezijos rinktinėje „Amerikos atradimas, arba vaizduotės šokis“ („Slinktys“).

Antroji Vilniaus miesto mero premija įteikta poetei, vertėjai Vandai Martins, vertėjai, literatūrologei dr. Almai Lapinskienei ir poetui, vertėjui Aleksandrui Sniežko už kūrėjų ir vertėjų bendrystę, Vilniaus literatūros įvairiomis kalbomis puoselėjimą miesto jubiliejui skirtoje trikalbėje eilėraščių knygoje „Žaibai virš Vilniaus“ (išleido Беласток: Agencja Wydawnicza Ekopress).

Vilniaus miesto savivaldybės Laimono Noreikos aktoriaus skaitovo prizininku tapo Henrikas Savickis.

Šilalės rajono savivaldybės apdovanojimas – Dionizo Poškos premija skirta poetui Justinui Kubiliui už eilėraščių knygą „dā dongou nematont, bet žemē jau žėnont“ (išleido Regionų kultūrinių iniciatyvų centras).

Vilkaviškio rajono savivaldybės teikiama Salomėjos Nėries literatūrinė premija skirta poetui Aidui Marčėnui už eilėraščių knygą „Mirkt:“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).

Premiją už poeziją vaikams pelnė poetas Česlovas Navakauskas už eilėraščių knygas „Aibė raibė begalinė“ ir „Žiogas. Elementorius“ (abi „Alma littera“).

Kaišiadorių rajono savivaldybės Jono Aisčio literatūros premija už aistiškos lyrizmo dvasios puoselėjimą kūryboje įteikta Jūratei Sučylaitei už esė knygą „Gelmių šviesa“ („Homo liber“).

Prizas už geriausią eseistiką almanache „Poezijos pavasaris 2024“ įteiktas poetui, literatūrologui dr. Ramūnui Čičeliui.

Už įdomų debiutą almanache „Poezijos pavasaris 2024“ kultūros ir meno žurnalo „Nemunas“ prizas šiais metais įteiktas poetui Kšištofui Kšivecui.

Poezijos ir dainuojamosios poezijos vakaro „Sueiliuotas pavasaris“ prizininke tapo Lilija Rakova.

Moksleivių poezijos skaitymų „Augame kartu su eilėraščiu“ prizininke tapo Alytaus rajono Daugų Vlado Mirono gimnazijos moksleivė Mėta Raudonytė.

„Poezijos pavasario“ prizas už lietuvių poezijos vertimus į japonų kalbą skirtas vertėjai Ajai Kimurai.

„Poezijos pavasario“ prizas už estų poezijos vertimus iš estų kalbos – Hasso Krullpoezijos knygos „Metras ir Demetra“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2023) vertimą – skirtas vertėjai Agnei Bernotaitei.

„Poezijos pavasario“ rengėjų prizas už literatūros sklaidą skirtas Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos direktorei Giedrei Šorienei.

Kasmetis tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris“ – vienas didžiausių šalies kultūrinių renginių. Festivalį organizuoja Lietuvos rašytojų sąjunga ir Rašytojų klubas.